ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

•Најубавите македонски евергрини• Голема сала на македонска филхармонија (17.9.2022)

Драги љубители на македонските евергрини, на 17-ти септември во големата сала на македонската филхармонија ќе се одржи концерт на кој ќе бидат изведени едни...

ШИРОК СОКАК ВО БЕЛО – Бела ноќ во Битола

Оваа година плоштадот Гоце Делчев во Битола ќе биде претесен за посетителите. По пауза од две години поради пандемијата, ќе се случи 10-тото јубилејно...

Фустаните со зебра принт се главен тренд за лето 2022 година...

ОВОЈ ФУСТАН ГО ЗАЗЕДЕ МОДНИОТ ТРОН ЗА ЛЕТО 2022: Има екстравагантен дезен и минималистички крој кој го обожаваат модните инфлуенсерки. Фустаните со зебра принт се...

Лето 2022: Облекa за плажа од наутро до вечер

Според светските експерти за мода, ова се најдобрите трендови за лето 2022 година Боја ... Носете сè што е од лен Channel - вибрации од 90-тите Приоритет на...

Прочитајте го третиот број на Градскиот Културен Магазин „Скопје култ”/ КИЦ

💻 Излезе третиот број на ГРАДСКИОТ КУЛТУРЕН МАГАЗИН СКОПЈЕ КУЛТ. 📣 Новиот, трет број на градскиот културен магазин-водич „Скопје култ“, кој излегува како двомесечник, донесува...

На ,,БИТ ФЕСТ” e отворена изложбата Графички дела од македонски ликовни ...

🏛Во Офицерскиот дом во Битола, како дел од програмата на „БИТ ФЕСТ“ беше отворена изложбата „Графички дела од македонски ликовни уметници“. 🖼 Изложбата опфаќа македонски...

Земја во фокус: Чешка/ 13-то издание на МакеДокс

Годинава од 18 до 25 август по тринаесетти пат ќе се одржи фестивалот МакеДокс. „Чешки филмски експеримент – два, нула, два, два“. Време на промени, историски...

34. Поетска ноќ во Велестово (19 – 21 август 2022)

Селото Велестово безмалку три децении е културен центар посетен од бројни поети и уметници од цел свет и несомнено е дека оваа манифестација има...

[Изложба] ‘Остров на осаменост’во Куќата на Робевци-Охрид

На 05.08.2022 година (петок) во 20 часот, во галеријата во 'Куќата на Робевци', ќе биде отворена изложбата на цртежи насловена'' Остров на осаменост'' од...

Второ издание на Скопскиот поетски фестивал(29 август-1 септември)

Отскокни и ти! 'Скопскиот поетски фестивал', чиешто второ издание ќе се одржи од 29 август до 1 септември, од годинава организира преднастан насловен како „Отскочна...

Зошто шахот треба да се воведе во основните училишта!

♟️ ШАХОТ е сè уште популарна игра ширум светот, истиот се третира со особена сериозност во Источна Европа. На пример, Бугарскиот национален олимписки комитет...

🧑‍🦰Запознајте го Калин Доковски (7,5)-еден од најталентираните мали уметници во Македонија.

  „Чудо од Деца“- се нарекуваат оние талентирани дечиња кои се издвојуваат од својата средина бидејќи, успеваат да создадат дела надпросечни за нивна возраст. Овие достигнувања...